top of page

Reference - Muzeum války 1866: Chlum

Zde společnost Klimacool, s.r.o. dodávala technologie vzduchotechniky a chlazení. Detailnější informace vám rádi poskytneme na vyžádání.

Zrekonstruovaný strážní domek převzal funkci Informační centra na Chlumu v roce 2013 a každým rokem do něj zavítá na 4 tis. návštěvníků. V letošním roce informační centrum bylo otevřeno od března do září a nabízenými službami tak pokrylo především letní turistickou sezónu, kdy je návštěvnost areálu ze strany tuzemských a zahraničních turistů nejvyšší. V Informačním centru pracovníci poskytovali informace, propagační materiály a mapy areálu a Hradecka.

(Klimacool s.r.o. dodavatel vzduchotechniky a chlazení)


Informační centrum na Chlumu bylo i v letošním roce k dispozici všem návštěvníkům areálu bojiště prusko-rakouské války 1866 na Chlumu. V průběhu letní turistické sezóny roku 2018 do prostor zrekonstruovaného strážního domku zavítalo na čtyři tisíce návštěvníků.

Zastavte se u největšího vojenského střetnutí na území Čech a Moravy v 19. století v expozici Muzea války 1866, doplněnou ukázkami výzbroje a výstroje rakouské a pruské armády. Atmosféru doby a tragédii prusko-rakouské bitvy u Hradce Králové z pohledu prostého vojáka dramaticky přibližuje krátký hraný film. Prostřednictvím výpovědí osobností vrchního rakouského velení se pak na filmovém plátně ocitnete v předvečer osudové bitvy roku 1866.


Navštivte areál historického bojiště se stovkami umělecky ztvárněných památníků a pomníků, které jsou mementy více než 50 000 padlých, pohřešovaných, raněných či zajatých vojáků. Okolí muzea lze obdivovat také z nedaleké vyhlídkové věže.


Bitva na Chlumu u Hradce Králové 3. července 1866 byla rozhodující událostí války, která vypukla v létě roku 1866 jako důsledek soupeření Pruska a Rakouska v Německém spolku. Bitva u Hradce Králové patří mezi nejvýznamnější evropská vojenská střetnutí, je největší bitvou na území Čech a Moravy v 19. století a jezdecká bitva, která proběhla v jejím závěru, byla poslední velkou jezdeckou bitvou v evropských dějinách.


Po bitvě na zdejším bojišti zůstalo téměř 8 000 mrtvých a více než 23 000 raněných vojáků. Areál historického bojiště je významný i výjimečnou koncentrací více než 460 pomníků, pohřebišť i symbolických památníků.


Není bez zajímavosti, že v bitvě bylo poprvé ve větším měřítku využito nasazení zdravotníků označených červeným křížem na základě ženevské dohody z roku 1864.


Pietní vzpomínkové akce k výročí bitvy se každoročně konají začátkem července a vrcholí velkou bitevní ukázkou. Bitevní scény na autentických místech střetnutí s bohatými pyrotechnickými a vizuálními efekty se účastní na 500 uniformovaných vojáků, historické kanóny a oddíly jezdců na koních.


MUZEUM VÁLKY 1866

Chlum čp. 66, 503 12 pošta Všestary telefon: +420 495 447 058 e-mail: chlum@muzeumhk.cz www.chlum1866.cz

OTEVÍRACÍ DOBA A VSTUPNÉ:

Otevírací doba (muzeum, rozhledna a informační centrum)

Ceník vstupného do muzea a na vyhlídkovou věž. Ceník kometovaných prohlídek.

V muzeu je možné objednat také komentované prohlídky expozice, komentované prohlídky bojiště a interaktivní programy pro děti.


Provozovatel

Muzeum východních Čech v Hradci Králové Eliščino nábřeží 465 500 01 Hradec Králové 1 tel.: +420 495 512 391, +420 495 512 392 e-mail: info@muzeumhk.cz www.muzeumhk.cz

Comments


bottom of page